Szanowni Państwo z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku życzymy wszystkim szacunku, prawa do rozwoju oraz odwagi w zmienianiu świata na lepsze.

Tegoroczna konferencja Fundacji Artykuł 25 i Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie obejmuje zagadnienia z zakresu inspirowania wśród uczniów postaw otwartości i szacunku wobec Innego kształtowania krytycznego myślenia w stosunku do przekazów medialnych oraz teorii spiskowych utrwalających stereotypy i uprzedzenia, a także uczenia metod naukowych, budzących nie tylko ciekawość świata, ale także chęć budowania przyszłości opartej na zasadach solidarności, równości i współpracy.

Z wielką radością informujemy, że od września do listopada 2020 po raz kolejny będziemy realizować projekt "Spotkanie z Innym". Już dziś zapraszamy uczniów, nauczycieli, a także studentów do udziału w planowanych działaniach.

Projekt "Spotkanie z Innym" to odpowiedź na polski deficyt społecznej postawy wrażliwości,szacunku i solidarności z ludźmi z innych obszarów geograficznych i kulturowych, który jest kierowany do uczniów wszystkich etapów kształcenia, studentów i nauczycieli, wychowawców oraz osób zajmujących się edukacja dzieci i młodzieży w województwie zachodniopomorskim.

W ramach projektu odbędą się następujące działania:

Od października do listopada 2020 Fundacja Artykuł 25 oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie zapraszają uczniów szkół średnich i nauczycieli z województwa zachodniopomorskiego do udziału w projekcie "Spotkanie z Innym", dotyczącym praw człowieka i problemów globalnych. W ramach projektu będą realizowane zajęcia w szkole i w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Nazywam się Ola Antonowicz-Cyglicka, razem z Robertem – moim mężem, jesteśmy współzałożycielami Fundacji Artykuł 25. Chciałabym zaprosić Was do naszej nowej inicjatywy ZRZUTKA NA MATURĘ, która ma dla nas szczególne znaczenie. Jest związana z bardzo osobistą historią, która zaczęła się dokładnie 10 lat temu w Ghanie. 

W 2015 r. zrealizowaliśmy projekt „Słońce dla rozwoju. Małe elektrownie słoneczne dla szkół średnich w północnej Tanzanii – w poszukiwaniu rozwiązań zapewniających trwałość projektów elektryfikacji obszarów wiejskich.”, który był częścią większego przedsięwzięcia naszych partnerów z Oikos East Africa.

Film Cicha prezentowany uczniom szczecińskich szkół podstawowych w Muzeum Narodowym w Szczecinie w ramach projektu „Spotkanie z Innym”, opowiada historię sześcioletniej Mariam, która wraz z mamą, w poszukiwaniu lepszego życia, wyjechała z Iranu do Szwecji. Cicha w reżyserii Emelie Wallgren i Iny Holmqvist to film poruszający ważne tematy dotyczące braku zrozumienia w relacjach międzyludzkich wynikających z różnic kulturowych, językowych i religijnych.

W tym roku w ramach projektu „Spotkanie z Innym” prezentujemy filmy pochodzące z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Docs Against Gravity Film Festiwal – zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

W tym roku w ramach projektu „Spotkanie z Innym” prezentujemy film dokumentalny pt. „Krew w Twoim telefonie” oraz zachęcamy wszystkich, aby zapytali producentów swoich telefonów z czego zostały one wykonane. Czy do produkcji Twojego telefonu zostały użyte tzw., „krwawe minerały”, czyli tantal, wolfram lub cyna z nieaudytowanych kopalni w krajach objętych konfliktami, np. w Demokratycznej Republice Konga? Jeśli nie wiesz, możesz wysłać do producenta swojego telefonu specjalnie przygotowaną przez nas kartkę z tym pytaniem.

Od września do listopada zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w bezpłatnym projekcie Spotkanie z Innym dotyczącym praw człowieka i problemów globalnych. W ramach projektu realizujemy dwa działania edukacyjne: zajęcia w szkołach i w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz projekcje filmów dokumentalnych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej. Filmy pochodzą z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Docs Against Gravity Film Festiwal – zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.