Z wielką radością informujemy, że od września do listopada 2020 po raz kolejny będziemy realizować projekt "Spotkanie z Innym". Już dziś zapraszamy uczniów, nauczycieli, a także studentów do udziału w planowanych działaniach.

Projekt "Spotkanie z Innym" to odpowiedź na polski deficyt społecznej postawy wrażliwości,szacunku i solidarności z ludźmi z innych obszarów geograficznych i kulturowych, który jest kierowany do uczniów wszystkich etapów kształcenia, studentów i nauczycieli, wychowawców oraz osób zajmujących się edukacja dzieci i młodzieży w województwie zachodniopomorskim.

W ramach projektu odbędą się następujące działania:

1. Zajęcia w szkole i w muzeum dla uczniów szkół średnich na podstawie autorskich scenariuszy
termin: pażdziernik-listopad 2020

Zajęcia składają się z dwóch części: pierwsza prowadzona jest w szkole, druga w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Ponieważ zdajemy sobie sprawę z obecnej sytuacji epidemiologicznej i ograniczeń wynikających z przestrzegania reżimu sanitarnego w szkole, jesteśmy otwarci na Państwa propozycje dotyczące przeprowadzenia zajęć w szkole, które mogą się odbyć również w wersji online. Wystarczy się z nami skontaktować, a postaramy się dopasować formę zajęć do Państwa potrzeb.

Pierwsza część zajęć prowadzona jest w szkole i może się odbyć w wersji tradycyjnej lub w formie spotkania online prowadzonego za pomocą platformy zoom lub teams. Ta część trwa około półtorej godziny (dwie godziny lekcyjne). Nauczyciel może wybrać jeden z czterech proponowanych scenariuszy zajęć dla uczniów:

a) Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku;

b) Wyzwania współczesnego świata czytane ze zrozumieniem – problem głodu strukturalnego;

c) Badania DNA w walce ze stereotypami;

d) Inny. Nie znam, boję się, zwalczam. O mechanizmie dyskryminacji, który jest nam do niczego niepotrzebny i różnicach, które … nie istnieją?

 

Dopełnieniem zajęć będzie zaproszenie nauczycieli i uczniów do udziału w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie trwającej 1,5h (2 godziny lekcyjne). Młodzież zostanie oprowadzona przez kustosza po wystawach prezentujących sztukę Afryki Zachodniej, a następnie weźmie udział w spotkaniu, na którym pozna współczesną sztukę, kulturę, a nawet modę Afryki Zachodniej na przykładzie twórczości wybranych artystów.

Lekcja odbywa się w reżimie sanitarnym w Muzeum Narodowym w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3.
Przyjmujemy grupy do maksymalnie 36 osób.
Zajęcia mogą się odbyć do końca 2021 roku.

 

Zapisy
Dorota Obalek-Bylak tel. 797 400 438 

 

2. Konferencja dla nauczycieli, wychowawców, studentów kierunków pedagogicznych oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 
termin: druga połowa listopada 2020

Ważnym elementem projektu jest dwudniowa konferencja kierowana do nauczycieli, wychowawców, studentów oraz pracowników i wolontariuszy organizacji pracujących lub zamierzających w przyszłości pracować z dziećmi i młodzieżą organizowana w ramach TEG. W tym roku konferencja poświęcona będzie szerszemu zrozumieniu przyczyn dyskryminacji wśród uczniów wobec osób z innych obszarów geograficznych i kulturowych oraz kształtowaniu krytycznego myślenia wobec mediów, przyczyniających się do utrwalania i pogłębiania stereotypowego postrzegania mieszkańców Krajów Globalnego Południa oraz zjawisk społecznopolitycznych. Poznanie mechanizmów dyskryminacji i wykluczenia, jakim wszyscy ulegamy w mniejszym lub większym stopniu, okazuje się niezwykle ważne w przeciwdziałaniu coraz częstszym przejawom rasizmu, nietolerancji etniczno-narodowej oraz ksenofobii w szkole. Na konferencji chcemy zwrócić szczególną uwagę na zastosowanie wiedzy z zakresu psychologii, antropologii oraz biologii człowieka w przeciwdziałaniu dyskryminacji na różnych etapach kształcenia dzieci i młodzieży. Wiedza na temat zachowańczłowieka i jego natury wyposaży nauczycieli nie tylko w nowe umiejętności i metody zapobiegania przejawom dyskryminacji, ale także pozwoli im na realizację tematów z zakresu edukacji globalnej dotyczących wielokulturowości, praw człowieka, rasizmu i wykluczenia, migracji będącej skutkiem ubóstwa, konfliktów politycznych czy zmian klimatycznych. Jesteśmy przekonani, że to właśnie nauczyciele dzięki swojej codziennej pracy mają realny wpływ na kształtowanie postaw społecznie odpowiedzialnych wśród uczniów, a dostarczenie im rzetelnej wiedzy, jest gwarancją budowania szacunku, tolerancji, otwartości na różnorodność i przeciwdziałania przejawom dyskryminacji w szkole. Jak pisze jeden z zaproszonych prelegentów Wiesław Łukaszewski: "Różnić się pięknie to nie tylko dawać świadectwo przekonaniu, że drugi człowiek ma prawo być inny niż ja, a nawet mieć inne przekonania,to nietylko akceptacja tej odmienności, lecz także dopuszczenie myśli , że on może mieć rację, a zarazem odrzucenie myśli,że przez swoją odmienność staje się a priori gorszy".Dzięki warsztatom i wykładom chcemy uczulić nauczycieli również na działanie mediów, które bardzo często utrwalają stereotypy, przedstawiając informacje wyrwane z kontekstu,niedające pełnego obrazu danej sytuacji.Chcemy pokazać jak można weryfikować informacje przekazywane przez media, a także jak mówić i pisać o przyczynach oraz skutkach nierówności globalnych. Kształtowanie krytycznego myślenia połączonego z analitycznym oglądem świata oraz poczucie osobistego wpływu na daną sytuację to pierwsze kroki do działania na rzecz zmiany otaczającej nas rzeczywistości.

Program w przygotowaniu

Zapisy
Dorota Obalek-Bylak
tel. 691 100 047
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.