Nazywam się Ola Antonowicz-Cyglicka, razem z Robertem – moim mężem, jesteśmy współzałożycielami Fundacji Artykuł 25. Chciałabym zaprosić Was do naszej nowej inicjatywy ZRZUTKA NA MATURĘ, która ma dla nas szczególne znaczenie. Jest związana z bardzo osobistą historią, która zaczęła się dokładnie 10 lat temu w Ghanie. 

 edemesenamemmanuelchris jpg

Dokładnie 10 lat temu, we wsi Vakpo leżącej nieopodal jeziora Volta, poznaliśmy 8-letniego Christophera, Emmanuela, ich młodszą siostrę Esenam oraz ich tatę, wiecznie zajętego pracą w polu. Byliśmy sąsiadami, łączyło nas wspólne podwórko. Jak można się łatwo domyślić, Christopher, Emmanuel, Ese razem z innymi dzieciakami z sąsiedztwa byli bardzo ciekawi nas, egzotycznych sąsiadów. Często spędzaliśmy razem wieczory czekając na ich tatę, w ruch szły kolorowanki (dużo kolorowanek), czasem kończyło się na szalonych tańcach albo graniu na tzw. byle czym. Co tu dużo kryć, dzieciaki pomagały nam funkcjonować w warunkach, których musieliśmy się dopiero nauczyć. Od słowa do słowa dowiedzieliśmy się, że nie chodzą do szkoły. Szkoła podstawowa jest w Ghanie darmowa, i owszem, ale trzeba zapłacić za mundurek, codzienny posiłek, komitet rodzicielski, przynieść papier toaletowy oraz kupić książki, zeszyty i przybory. Przy trójce dzieci robi się z tego spory wydatek. Taty naszej trójki nie było na to stać. Wtedy, w 2008 roku nie myśleliśmy na zapas – my oraz nasza koleżanka Kasia, po prostu zapytaliśmy, czy możemy pomóc. Dzieciaki poszły do szkoły z największymi uśmiechami, jakie można sobie wyobrazić. I tak się zaczęło. 

 

Przez lata wypracowaliśmy z Robertem system przekazywania pieniędzy na opłaty i codzienny obiad w szkole (tzw. chop money) za pomocą przekazów pieniężnych. Do naszej trójki dołączył ich kuzyn Edem wychowywany przez niepełnosprawną mamę, oraz Adzah Simon, który niestety zmarł w zeszłym roku. Obecnie, Ese i Edem uczą się w Kpando Secondary School, Christopher w Kpando Senior High School, a Emmanuel w Have Technical Institute. Dziś komunikujemy się przez Whatsapp, dostajemy na bieżąco zdjęcia świadectw, rachunków za opłaty szkolne, robimy sobie nawet videokonferencje! Koszty ich edukacji wynoszą ok. 10-12 tyś. zł rocznie. Pomagają nam nasze rodziny, znajomi, wykorzystujemy nasze urodziny i wszelkie okazje, by mówić o naszych podopiecznych. 

robertdzieci jpg

Teraz chcemy z pomocą Fundacji rozpocząć pilotażowy program ZRZUTKA NA MATURĘ i zaprosić do niego Was – ludzi świadomych i otwartych, chętnych, by uczestniczyć w najlepszej inwestycji w sprawiedliwy i bezpieczny świat, jaką jest edukacja. 

Pieniądze przesyłamy naszym podopiecznym 3 razy w roku na podstawie dokładnie wylistowanych potrzeb. Najbliższy przekaz dla Christophera i Emmanuela, którzy w maju przystąpią do końcowych egzaminów – przysłowiowej matury, mamy do zrobienia 16 grudnia na kwotę 4700 cedi, czyli ok. 3630 zł. Pokryje on następujące wydatki:

Christopher: opłata za semestr – 870 GHS, tzw. komitet rodzicielski (P.T.A fee) – 100 GHS, czesne za internat – 620 GHS, dodatkowe zajęcia (fizyka, chemia, e-matematyka, ict) – 430 GHS, 200 dni kieszonkowego – 400 GHS, internet i karty telefoniczne – 50 GHS.

Emmanuel:  opłata za semestr – 870 GHS, tzw. komitet rodzicielski (P.T.A fee) – 100 GHS, czesne za internat – 600 GHS, dodatkowe zajęcia – 110 GHS, kalkulator – 100 GHS, 200 dni kieszonkowego – 400 GHS, internet i karty telefoniczne – 50 GHS.

To co, dołożycie się do matury Chrisa i Emmanuela? 10 lat nauki nie może pójść na marne!

JAK INACZEJ PRZEKAZAĆ DAROWIZNĘ

Możesz również wpłacić darowiznę na nasze konto lub ustawić stałe polecenie zapłaty i regularnie wspierać nasze działania.

Dane do przelewu:

Fundacja Artykuł 25, ul. Królewicza Kazimierza 2H/5, 70-550 Szczecin
konto bankowe: mBank nr 24 1140 2004 0000 3902 7585 1776

w tytule przelewu wpisz: darowizna na cele statutowe

Pamiętaj! Przekazaną darowiznę możesz odliczyć od podatku (osoba fizyczna do 6% od dochodu, osoba prawna do 10% od dochodu).

Regulamin darowizn