W tym roku w ramach projektu „Spotkanie z Innym” prezentujemy filmy pochodzące z jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie – Docs Against Gravity Film Festiwal – zdobywcy prestiżowej nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce.

Filmy dokumentalne prezentowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (17-22 listopada 2015) w Muzeum Narodowym w Szczecinie, pokazują mniej popularne punkty widzenia, które zmuszają uczniów do zweryfikowania swoich poglądów. Tym samym kształtują umiejętność interpretowania świata oraz rozwijają świadomość obywatelską i zdolność do oceny zjawisk społecznych. Dodają skomplikowanym historiom politycznym i społecznym ludzką, jednostkową twarz, zbliżają do innego człowieka żyjącego na drugim końcu świata i pozwalają lepiej zrozumieć jego sytuację. W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej proponujemy dzieciom i młodzieży dwa filmy:

Krew 1

„Krew w Twoim telefonie” to film kierowany do gimnazjalistów i licealistów. Reżyser Frank Piasechi Poulsen ujawnia wstrząsające powiązania przemysłu telefonii komórkowej z nielegalnym wydobyciem surowców w Kongo. Każda wykonana przez komórkę rozmowa napędza zbrodniczy biznes, pomnażając dochody nielegalnych kopalni surowców mineralnych. Kongo, które posiada olbrzymie i bogate złoża, od lat ogarnięte jest wojną, w której do tej pory zginęło już prawie pięć milionów ludzi. Film jest opowieścią o współczesnym idealiście, który obnaża prawdziwe oblicze wielkich korporacji. Stanowi też głos w sprawie globalizacji. Po filmie zapraszamy uczniów do dyskusji na temat etyki wielkich korporacji i wpływu na sytuację bohaterów filmu.

the quiet one

„Cicha” w reżyserii Emelie Wallgren i Iny Holmqvist to film kierowany do uczniów klas I–VI szkół podstawowych, poruszający ważne tematy niezrozumienia i porozumienia. Czy świat wszędzie i dla każdego jest taki sam i czy wszystko jest w rzeczywistości takie, na jakie wygląda? Film pokazuje, że kluczem do zrozumienia drugiego człowieka jest próba zobaczenia świata jego oczami. Dokument opowiada historię sześcioletniej Miriam, która wraz z mamą wyjechała z Iranu do Szwecji. Pod Sztokholmem jest szkoła, w której dzieci z całego świata uczą się języka szwedzkiego zanim pójdą do zwykłych szkół. Dziewczynka jako ostatnia dołącza do klasy. Nim uda jej się zbudować nić porozumienia z kolegami, czekają ją trudne chwile.

Po filmie dzieci wezmą udział w dyskusji i warsztatach mających na celu przygotowanie przez uczniów zadań, które mogą zrobić, aby pomóc osobie z innego kraju, która w przyszłości może dołączyć do ich klasy.

Zapisy

Dorota Obalek
tel. 797 400 438
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Dorota Baumgarten-Szczyrska
tel. (+48) 91 43 15 270
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

 

Partnerem projektu jest Muzeum Narodowe w Szczecinie i Docs Against Gravity.

Muzeum Narodowe w Szczecinie 150x150docs ag nowe 150x150

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

logo1 150x150 polska pomoc