Zapraszamy studentów kierunków pedagogicznych, humanistycznych, a także biologii i geografii, którzy w przyszłości zamierzają lub już pracują z dziećmi i młodzieżą na szkolenie dotyczące edukacji globalnej i antdykskryminacyjnej.

W szkołach brakuje nie tylko zajęć z zakresu edukacji globalnej,ale również umiejętności systemowego przeciwdziałania dyskryminacji motywowanej uprzedzeniami,zwłaszcza wśród młodzieży.Świat wokół nas rozwija się dynamicznie i wielokierunkowo,a rolą nauczycieli jest przygotowanie uczniów do życia w różnorodnym świecie,w którym współzależności globalne wpływają na nasze codzienne wybory i czynności.Jak te procesy rozumieć i jak w nich świadomie uczestniczyć to pytania,które coraz częściej zadają sobie zarówno nauczyciele jak i sami uczniowie. Brak edukacji globalnej tłumaczącej współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów Globalnej Północy i Południa,a także konsekwencje problemów wspólnych dla całej ludzkości i wyzwań dotyczących współczesnego świata w szkole jest tożsamy z brakiem odpowiedniego przygotowania nauczycieli.

slajder szkolenia dla studentow i nauczycieli copy

Na szkoleniu chcemy zapoznać studentów z podstawowymi pojęciami z zakresu edukacji globalnej i agendy Celów Zrównoważonego Rozwoju, a także na przykładzie stworzonych przez nas scenariuszy zajęć zaprezentować jak nauczyciele mogą rozmawiać z uczniami o sytuacji mieszkańców uboższych krajów,o także wzajemnych powiązaniach i przenikaniu się systemów kulturowych, środowiskowych, ekonomicznych, społecznych, politycznych i technologicznych, sprawiając tym samym by spojrzeli na problemy globalne z innej, szerszej perspektywy.

Chcemy również wykorzystać nasze scenariusze,aby pokazać uczestnikom szkoleń w jaki sposób mogą przeciwdziałać coraz częstszym przejawom rasizmu, nietolerancji etniczno-narodowej oraz ksenofobii w szkole. Pokażemy również nasze autorskie scenariusze zajęć, filmy oraz strony internetowe, które mogą się przydać zarówno w przygotowywaniu zajęć jak i ich realizacji. Uczniowie to grupa,która jest skłonna w największym stopniu do zmiany swojej postawy na bardziej zaangażowaną społecznie, wykazująca się bardzo dużą wrażliwością na niesprawiedliwość, nietolerancję i przemoc, a także chętnie angażująca się w działania wolontaryjne promujące takie wartości jak: sprawiedliwość,godność,równość,wolność i solidarność. To oni będą mieli kluczowy wpływ na kształtowanie poglądów i trendów oraz włączanie zagadnień globalnych do dyskusji mainstreamowych.

Szkolenia planowane są 20 i 26 listopada 2020.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Dorotą Baumgarten-Szczyrską
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie w ramach 6. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP