Z wielką radością informujemy, że od września do listopada 2019 po raz kolejny będziemy realizować projekt "Spotkanie z Innym". Już dziś zapraszamy uczniów, nauczycieli a także studentów do udziału w planowanych działaniach.

Projekt "Spotkanie z Innym" to odpowiedź na polski deficyt społecznej postawy wrażliwości,szacunku i solidarności z ludźmi z innych obszarów geograficznych i kulturowych, który jest kierowany do uczniów wszystkich etapów kształcenia, studentów i nauczycieli, wychowawców oraz osób zajmujących się edukacja dzieci i młodzieży w województwie zachodniopomorskim.

W ramach projektu odbędą się następujące działania:

kartkaztwarzami

1. Bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół średnich w szkole i w muzeum (wrzesień-listopad 2019)

Zajęcia składają się z dwóch części: pierwsza prowadzona jest w szkole i trwa półtorej godziny (dwie godziny lekcyjne). Nauczyciel może wybrać jeden z trzech proponowanych scenariuszy zajęć dla uczniów:

a) Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku;

b) Wyzwania współczesnego świata czytane ze zrozumieniem – problem głodu strukturalnego;

c) Badania DNA w walce ze stereotypami  (zajęcia realizowane od połowy października, listopada 2019);

Dopełnieniem zajęć będzie zaproszenie nauczycieli i uczniów do udziału w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie trwającej 1,5h (2 godziny lekcyjne). Młodzież zostanie oprowadzona przez kustosza po wystawach prezentujących sztukę Afryki Zachodniej, a następnie weźmie udział w spotkaniu, na którym pozna współczesną sztukę, kulturę, a nawet modę Afryki Zachodniej na przykładzie twórczości wybranych artystów.

Zapisy 

Dorota Obalek-Bylak tel. 797 400 438 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ola Antonowicz, tel. 691 694 684, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Więcej informacji

 

2. Zmieniaj nawyki i świat. Obudźmy się to ostatni dzwonek dla klimatu - szkolenie dla uczniów szkół średnich (listopad 2019)

„Znaczna część społeczeństwa jest nieświadoma zagrożeń związanych ze zmianami klimatu. Już dziś obserwujemy katastrofalne skutki zmian klimatycznych. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może coś zmienić!” – alarmowali uczestnicy młodzieżowego strajku klimatycznego wiosną tego roku. Młodzi ludzie, zainspirowani przez szwedzką nastolatkę i aktywistkę Gretę Thunberg, protestowali w sprawie ochrony klimatu aż w 125 krajach. 

Edukacja o zmianach klimatu i problemach globalnych w szkołach jest niewystarczająca. Dlatego zapraszamy uczniów szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego do udziału w szkoleniu, które przybliży tematy związane ze zmianami i skutkami globalnego ocieplenia oraz wyzwaniami stojącymi przed obywatelami współczesnego świata. Antropocentryzm, konsumpcjonizm, szczęście, prawa człowieka, nierówności globalne, media, dziennikarstwo, turystyka, kuchnia roślinna to tylko niektóre tematy, które poruszymy. W ramach szkolenia odbędą się wykłady, warsztaty, spotkania oraz projekcja filmu Jeszcze jeden dzień życia na podstawie opowiadania Ryszarda Kapuścińskiego o tym samym tytule. Wśród zaproszonych prelegentów pojawią się dziennikarze, aktywiści i społecznicy.

PROGRAM W PRZYGOTOWANIU

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Szczegółowy program wraz z formularzem dostępny będzie  na stronie internetowej muzeum i Fundacji Artykuł 25 od 10 października 2019

Zapisy 

Dorota Obalek-Bylak tel. 797 400 438 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ola Antonowicz, tel. 691 694 684, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

3. Bezpłatne zajęcia w muzeum dla uczniów szkół podstawowych w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (19-28 listopada 2019)

20181130 124356

Tydzień Edukacji Globalnej (TEG) to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej Rady Europy. W ramach projektu, który w tym roku odbywa się pod hasłem Obudźmy się! To ostatni dzwonek dla klimatu, w Muzeum Narodowym w Szczecinie będą prowadzone bezpłatne zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Mają na celu zapoznać dzieci z tematem współzależności, a także pokazać, jaki wpływ mają nasze codzienne decyzje na otaczający nas świat, uświadamiając w ten sposób odpowiedzialność za własne działania. Spotkania trwają 60 minut i odbywają się w salach wystawowych ze zbiorami z Afryki Zachodniej. 

Zapisy na zajęcia i informacje:

Dorota Baumgarten-Szczyrska

Tel. 91 43 15 270

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

4. Konferencja dla nauczycieli, wychowawców, studentów kierunków pedagogicznych oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej (23-24 listopada 2019)

Tegoroczna konferencja poświęcona będzie przyczynom dyskryminacji osób z innych obszarów geograficznych i kulturowych oraz zjawiskom leżącym u podłoża nierówności pomiędzy krajami globalnej Północy i Południa. Jej celem jest pogłębienie refleksji nauczycieli nad zależnościami globalnymi i spojrzenie z innej perspektywy na zjawiska ekonomiczne i geopolityczne. Udział w wykładach i warsztatach pozwoli krytycznie podejść do przekazów medialnych, ukazujących mieszkańców globalnego Południa w sposób uproszczony, oparty na stereotypach, a także pisać i mówić o problemie nierówności globalnych . Inny ważny aspekt konferencji to zwrócenie uwagi na brak empatii wśród uczniów, przyczyniający się do coraz częstszych przejawów rasizmu, nietolerancji etniczno-narodowej, homofobii oraz ksenofobii w szkole. Brak empatii bardzo często jest wynikiem osobistych kompleksów ucznia. Porozumiewanie się, budowanie związków, przyjmowanie cudzej perspektywy, próba zrozumienia drugiego człowieka przez pryzmat jego poglądów i wartości jest bardzo potrzebna nie tylko w codziennym życiu, ale również w rozwiązywania problemów globalnych, które są tak istotne we współczesnym świecie. Dlatego na konferencji  szczególna uwaga zostanie zwrócona na zastosowanie psychologii pozytywnej w edukacji antydyskryminacyjnej oraz na uświadomienie nauczycielom, z jakimi trudnościami zmagają się obcokrajowcy mieszkający i pracujący w Polsce.

Udział w konferencji jest bezpłatny

PROGRAM W PRZYGOTOWANIU

Zapisy 

Dorota Obalek-Bylak tel. 797 400 438 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ola Antonowicz, tel. 691 694 684, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach 5. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.  

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP