4. edycja projektu Spotkanie z Innym, została zakończona 30 listopada 2018, ale zajęcia na podstawie autorskiego scenariusza "Drugie życie naszych rzeczy - trash art" stworzonego w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej realizowane są nadal w Muzeum Narodowym w Szczecinie! Zapraszamy uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych oraz przedszkoli (grupy 0) na godzinne zajęcia, które do końca grudnia 2018 roku odbywają się bezpłatnie w przestrzeni wystaw afrykańskich.

 

20181130 125207

Celem spotkań z najmłodszymi jest przybliżenie im problematyki związanej z szeroko pojętą ochroną środowiska i uświadomienie im, iż każdy z nas jest producentem ogromnej ilości śmieci, których „życie” nie kończy się wraz z usunięciem ich z naszego domu. Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za 4 lata może być to już nawet 140 kg. Gdzie trafiają nasze śmieci i komu szkodzą? Czy możemy zapobiec temu zjawisku? Czy chcemy budować „śmieciowe wyspy”? Czy śmieci mogą być początkiem czegoś nowego? Czy stworzone z nich arcydzieła znajdą swoje miejsce w galeriach i muzeach? 

20181130 125408

W czasie muzealnych spotkań postaramy się poszukać odpowiedzi na powyższe pytania i uświadomić uczestnikom zajęć, że ich codzienne decyzje mają realny wpływ na życie ich rówieśników w krajach Globalnego Południa. Pokażemy nie tylko wzajemne współzależności, ale również rozwiązania proponowane przez współczesnych artystów pochodzących głównie z Afryki Zachodniej, ale również Europy i Ameryki Północnej. Zobaczymy w jaki sposób można przetworzyć odpady w dzieła sztuki warte kilkadziesiąt tysięcy euro, które tworzą między innymi Pascal Marthine Tayou z Kamerunu, Romuald Hazoume z Beninu czy grupa artystyczna WE MAKE CARPETS z Holandii. Zajęcia pokażą, że sztuka afrykańska, to nie tylko prymitywne eksponaty, a pomysłowe i ekologiczne dzieła sztuki prezentowane w takich muzeach jak Tate Modern w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku.

20181130 124356

Lekcje będą realizowane w przestrzeni wystaw afrykańskich Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie pojawią się „nowe” eksponaty, które być może staną się inspiracją do stworzenia własnych dzieł – pięknych i użytecznych.

Godziny dopasowywane są indywidualnie

Zapisy: Dorota Obalek-Bylak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 797 400 438

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach 4. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP