Zapraszamy uczniów w wieku 6-14 lat, na zajęcia zatytułowane „Drugie życie naszych rzeczy - czyli kreatywny upcykling” realizowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej, które odbywają się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Spotkania odbywają się w tym roku się pod hasłem „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata” w ramach 4. edycji projektu "Spotkanie z Innnym" promującego solidarność względem innych kultur. Projekt realizowany jest przez Fundację Artykuł 25 i Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Celem spotkań z najmłodszymi jest przybliżenie im problematyki związanej z szeroko pojętą ochroną środowiska i uświadomienie im, iż każdy z nas jest producentem ogromnej ilości śmieci, których „życie” nie kończy się wraz z usunięciem ich z naszego domu. Rocznie każdy mieszkaniec Europy i Ameryki Północnej generuje ok. 100 kg śmieci z plastiku. Eksperci ONZ szacują, że za 4 lata może być to już nawet 140 kg. Gdzie trafiają nasze śmieci i komu szkodzą? Czy możemy zapobiec temu zjawisku? Czy chcemy budować „śmieciowe wyspy”? Czy śmieci mogą być początkiem czegoś nowego? Czy stworzone z nich arcydzieła znajdą swoje miejsce w galeriach i muzeach? Może warto postawić na upcykling, który wpisuje się w filozofię zrównoważonego rozwoju i pozwala odzyskać autentyczność oraz szczęście poprzez ograniczenie konsumpcji i zmniejszenie ilości odpadów.         

buzieblue jpg       

W czasie muzealnych spotkań postaramy się poszukać odpowiedzi na powyższe pytania i uświadomić uczestnikom zajęć, że ich codzienne decyzje mają realny wpływ na życie ich rówieśników w krajach Globalnego Południa. Pokażemy nie tylko wzajemne współzależności, ale również rozwiązania proponowane przez współczesnych artystów pochodzących głównie z Afryki Zachodniej, ale również Europy i Ameryki Północnej. Zobaczymy w jaki sposób można przetworzyć odpady w dzieła sztuki warte kilkadziesiąt tysięcy euro, które tworzą między innymi Pascal Marthine Tayou z Kamerunu, Duncan Johnson ze Stanów Zjednoczonych czy grupa artystyczna WE MAKE CARPETS z Holandii. Zajęcia pokażą, że sztuka afrykańska, to nie tylko prymitywne eksponaty, a pomysłowe i ekologiczne dzieła sztuki prezentowane w takich muzeach jak Tate Modern w Londynie czy MoMA w Nowym Jorku.

Lekcje będą realizowane w przestrzeni wystaw afrykańskich Muzeum Narodowego w Szczecinie, gdzie pojawią się „nowe” eksponaty, które być może staną się inspiracją do stworzenia własnych dzieł – pięknych i użytecznych.

Zajęcia odbywają się bezpłatnie w terminie: 20-23 listopada 2018 (wtorek-piątek) i 27-30 listopada 2018 (wtorek-piątek), po wcześniejszym umówieniu grupy. Godziny dopasowywane są indywidualnie

Zapisy

Dorota Baumgarten-Szczyrska

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. (+48) 91 43 15 270

lub

Dorota Obalek-Bylak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 797 400 438

Liczy się kolejność zgłoszeń

zajęcia jpg

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach 4. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.