Zapraszamy nauczycieli szkół i przedszkoli, wychowawców, studentów kierunków pedagogicznych oraz pracowników i wolontariuszy organizacji pracujących lub zamierzających w przyszłości pracować z dziećmi oraz młodzieżą na konferencję odbywającą się w ramach czwartej edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur. Projekt realizowany jest przez Fundację Artykuł 25 we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Tegoroczna konferencja poświęcona będzie tematowi Tygodnia Edukacji Globalnej: „Cele zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata!”. Wybór ten został podyktowany potrzebą zwrócenia uwagi na globalne wyzwania, które dotyczą każdego z nas i coraz częściej nurtują uczniów: rosnące nierówności społeczne i ekonomiczne, zmiany klimatu, zanieczyszczenie środowiska, migracje międzynarodowe.

Na konferencji skupimy się nie tylko na zrównoważonym rozwoju, ale także poruszymy kwestie bezpośrednio z nim związane takie jak różnorodność kulturowa, przeciwdziałanie dyskryminacji i nierównościom społecznym na poziomie lokalnym i globalnym. W ramach wykładów i warsztatów pokażemy jak radzić sobie z przejawami ksenofobii w szkole, a także jak nasze codzienne wybory mogą wpływać w sposób pozytywny lub negatywny na otaczającą nas rzeczywistość. Zaprezentujemy tematy, które warto wykorzystać w pracy z dziećmi i młodzieżą, a także podpowiemy co można zrobić, aby uświadomić swoim podopiecznym, że ich decyzje dotyczące zakupów, czy podróżowania, wpływają na jakość życia ich rówieśników w krajach Globalnego Południa.

Dodatkowo poruszymy zagadnienia, które mogą stać się inspiracją dla nauczycieli do przeprowadzenia ciekawych zajęć z zakresu edukacji globalnej, historii sztuki, wiedzy o społeczeństwie, geografii, biologii, a nawet genetyki i antropologii.

 

PROGRAM KONFERENCJI

17 listopada 2018 (sobota)
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27

10.00-10.15 - Powitanie gości
Krystyna Milewska, dr Dariusz Kacprzak, Muzeum Narodowe w Szczecinie

10.15-11.30 - „Cele zrównoważonego rozwoju w praktyce”
Aleksandra Antonowicz-Cyglicka, Fundacja Artykuł 25

11.30-11.45 - Przerwa kawowa

11.45-13.15 - „Genetyka w walce ze stereotypami. O micie ludzkich ras i pochodzeniu Polaków z Afryki”
dr hab. Krzysztof Rębała, Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

13.15-14.45 - „Błękitna planeta i jej problemy z homo sapiens. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja”
Katarzyna Jagiełło, Greenpeace Polska

14.45-15.15 - Przerwa obiadowa

15.15-16.45 - „Sztuka społecznie zaangażowana w Krajach Afryki Subsaharyjskiej”
Małgorzata Baka-Theis, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu

18 listopada 2018 (niedziela)
Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27

10.00-12.00

Grupa I -  „Mniej nierówności w szkole” – warsztaty dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i osób pracujących z młodzieżą
Małgorzata Leszko, Centrum Edukacji Obywatelskiej

Grupa II - „Cele zrównoważonego rozwoju w szkole i przedszkolu. Jak angażować uczniów” – warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli
Magdalena Noszczyk, Fundacja Otwarty Plan

12.00-12.30 - Przerwa

12.30-14.30

Grupa I - „Cele zrównoważonego rozwoju w szkole. Jak angażować uczniów” – warsztaty dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i osób pracujących z młodzieżą
Magdalena Noszczyk, Fundacja Otwarty Plan

Grupa II - „Mniej nierówności w szkole” – warsztaty dla nauczycieli szkół podstawowych i przedszkoli
Małgorzata Leszko, Centrum Edukacji Obywatelskiej

14.30-14.45 - Przerwa kawowa

14.45-15.30 - Podsumowanie konferencji oraz prezentacja scenariuszy zajęć realizowanych w ramach projektu „Spotkanie z Innym”
Aleksandra Antonowicz-Cyglicka, Dorota Obalek-Bylak i Dorota Baumgarten-Szczyrską , Fundacja Artykuł 25 i Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Szczecinie

19 listopada 2018 (poniedziałek)
Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3

18.00-19.30 - „Post turysta” – jak można stać się świadomym globalnych współzależności turystą.
Spotkanie z Pawłem Cywińskim, Post-turysta

19.30 - Prezentacja filmu „Turyści”, w reż. Mateusza Romaszkana i Marty Wójtowicz-Wcisło

program 2 Spotkanie z Innym

PRELEGENCI

dr hab. Krzysztof Rębała – genetyk, pracuje w Katedrze i Zakładzie Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Od września 2009 roku współprowadził prace badawcze w Instytucie Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Pompeu Fabry w Barcelonie w ramach największego projektu badań genetyczno-antropologicznych na świecie znanego jako Projekt Genograficzny realizowanego we współpracy z National Geographic. Celem projektu było poznanie zróżnicowania genetycznego rdzennych populacji ludzkich na świecie. Instytut Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie odpowiada za badania nad populacjami Europy Zachodniej i Środkowej.

Paweł Cywiński –  orientalista, kulturoznawca i podróżnik. Absolwent Studiów o Krajach Rozwijających się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Stosunków Międzykulturowych Azji i Afryki na Wydziale Orientalistycznym UW. Obecnie pisze doktorat na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. Stypendysta CEEPUS na Uniwersytecie Sarajewskim w Bośni i Hercegowinie oraz programu Dharmasiswa na Uniwersytecie Srivijaya w Indonezji. Jest publicystą oraz redaktorem działu "Poza Europą" w Magazynie Kontakt. Jego zainteresowania ogniskują się wokół ideologii turystyki, neokolonializmu turystycznego, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Współtwórca projektu Post-Turysta.pl

Małgorzata Leszko – trenerka, koordynatorka programów edukacyjnych skierowanych do nauczycielek i nauczycieli w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zajmuje się działaniami związanymi z tematyką wielokulturowości, praw człowieka oraz edukacją antydyskryminacyjną. Absolwentka 18. edycji Szkoły Trenerskiej STOP. Uczestniczka programu edukacji o prawach człowieka HIA John Lewis Fellowship 2016 w Atlancie. Animatorka lokalna na warszawskim Osiedlu „Przyjaźń”. Prowadziła warsztaty m.in. z ramienia Muzeum POLIN, CEO, Humanity in Action, Bemowskiego Centrum Kultury, Fundacji Szkoła z Klasą, Amnesty International.

Katarzyna Jagiełło – e​kspertka ​Greenpeace Polska ds. różnorodności biologicznej. Prowadzi kampanię poświęconą ochronie owadów zapylających​,​ współtwórczyni akcji „Adoptuj Pszczołę”. Członkini Rady ds.​ Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa. Zaangażowana w ochronę mórz i oceanów, instruktorka nurkowania, tłumaczka, podróżniczka​, aktywistka. W kwietniu 2016 przez kilka dni okupowała dach Ministerstwa Środowiska pod hasłem „Cała Puszcza parkiem narodowym”, a w 2016 blokowała harvestery wycinające drzewa w puszczy. Nie spocznie, póki cała Puszcza nie zostanie objęta ochroną, na jaką zasługuje. W 2016 została uznana przez "Wysokie Obcasy" za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Uczestniczka Leadership Academy for Poland. 

Małgorzata Baka-Theis – muzeolożka i historyczka sztuki. Asystentka w Zakładzie Muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w dyscyplinie Nauk o sztuce. Realizuje pracę doktorską pt. "Polskie kolekcjonerstwo afrykanistyczne po II wojnie światowej", pisaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza F. de Rosseta, prof. UMK. Pracuje także w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Aktywność obywatelska" (2015) za projekt "Afryka | Sztuka społecznie zaangażowana". Kwestiami sztuki afrykańskiej zajmuje się od około 12 lat, prowadząc autorskie konwersatoria o sztuce afrykańskiej, a także w ramach seminariów, wykładów i warsztatów. Stale współpracuje z instytucjami kultury. Materiały na temat współczesnej sztuki afrykańskiej pozyskała w trakcie wyjazdów do muzeów i galerii w Europie oraz w ramach indywidualnych wypraw do Afryki Zachodniej i Środkowej. Jest autorką kilku publikacji poświęconych sztuce afrykańskiej. Prywatnie autorka blogu o współczesnej sztuce Afryki (www.sztukaafryki.umk.pl).

Magdalena Noszczyk – autorka i współautorka licznych scenariuszy zajęć, szkoleń oraz publikacji dotyczących edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju. Współorganizatorka projektów i wydarzeń związanych z odpowiedzialną konsumpcją (Kuchnie Społeczne, happeningi i wydarzenia m.in. z okazji Dnia Bez Kupowania, World Fair Trade Day), członkini grupy roboczej ds. jakości edukacji globalnej w Polsce w Grupie Zagranica, wieloletnia instruktorka ZHP. Współpracowała z wieloma organizacjami w Polsce np. Polską Zieloną Siecią, Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacją Koalicja Sprawiedliwego Handlu, Fundacją Kultury Chrześcijańskiej “Znak”, Polskim Stowarzyszeniem Wegańskim. Współrealizatorka projektów rozwojowych i edukacyjnych w Afryce Wschodniej, Zachodniej i Południowej. Od 2010 roku współpracowniczka i sojuszniczka Amani Kibera (Kenia) – lokalnej organizacji pozarządowej wspierającej rozwój i poprawę jakości życia społeczności w największej dzielnicy slumsowej w stolicy Kenii. Odznaczona w 2017 roku Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Absolwentka rocznej Szkoły Trenerów Meritum (poziom 5 EQF). Obecnie pełni funkcję Community Manager w Brainly - największej edukacyjnej platformy do nauki w metodzie peer-to-peer learning na świecie. 

 

Udział w konferencji jest bezpłatny

Obowiązują wcześniejsze zapisy

Dorota Obalek-Bylak
Tel. 797-400-438
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Pobierz program konferencji

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach 4. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.