Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego do udziału w bezpłatnym projekcie „Spotkanie z Innym” dotyczącym praw człowieka i zależności globalnych, który realizowany będzie w szkole i w muzeum od października do listopada 2018 roku.

Zajęcia składają się z dwóch części: pierwsza prowadzona jest w szkole i trwa 1,5 h (2 godziny lekcyjne). Nauczyciel może wybrać jeden z dwóch proponowanych scenariuszy zajęć dla uczniów:

1. „Spotkanie z Innym jako wyzwanie XXI wieku” w trakcie spotkania uczniowie poznają problemy globalne dotyczące praw człowieka korzystając z tekstu Ryszarda Kapuścińskiego, wygłoszonego z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w 2004 roku;

2. „Odpowiedzmy na wyzwania zmieniającego się świata”, zajęcia poruszające temat zależności globalnych pomiędzy krajami Północy i Południa, który ułatwi młodzieży zrozumienie zjawisk ekonomicznych i geopolitycznych takich jak: przyczyny strukturalnego głodu, przyczyny konfliktów powodujących migracje, przyczyny braku solidarności mieszkańców krajów bogatszych i biedniejszych;

Istotnym elementem obu scenariuszy jest respektowanie różnorodności kulturowej oraz szacunek i otwartość względem ludzi z innych kręgów kulturowych.

Dopełnieniem zajęć będzie zaproszenie nauczycieli i uczniów do udziału w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Szczecinie trwającej 1,5h (2 godziny lekcyjne). Młodzież zostanie oprowadzona po wystawach prezentujących sztukę Afryki Zachodniej przez kustosza, a następnie weźmie udział w spotkaniu, na którym postaramy się odpowiedzieć na pytanie „Jak wygląda nasze drzewo genealogiczne i jaki związek ma każdy z nas z Afryką?”. W ten sposób chcemy uświadomić uczniom, jak wiele mamy wspólnego z mieszkańcami krajów Globalnego Południa. W ramach spotkania opowiemy o ogólnoświatowym Projekcie Genograficznym prowadzonym przez National Geographic, mającym na celu odtworzenie genetycznej historii człowieka, sposobu w jaki zasiedlał kontynenty oraz jego prehistorycznych migracji. Lekcja została specjalnie przygotowana dla uczniów biorących udział w projekcie, a muzealnicy prowadzący zajęcia wykorzystają filmy i eksponaty, które na co dzień znajdują się w magazynach muzealnych. Lekcja ma również na celu przełamanie stereotypowego obrazu Afryki jako prymitywnego monolitu kulturowego. W trakcie zajęć w muzeum edukatorzy będą również opowiadać młodzieży o najciekawszych trendach we współczesnej sztuce, kulturze i modzie krajów Afryki Zachodniej.

Zbiory afrykańskie Muzeum Narodowego w Szczecinie liczą ponad 36 tys. eksponatów, z czego około 25 tys. to zabytki archeologiczne z epoki kamienia. Kolekcja etnograficzna należy do jednej z największych w Polsce. Wyróżnia się tym, że w całości została zgromadzona po roku 1945, w dużym stopniu w wyniku badań prowadzonych w Afryce Zachodniej przez pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Zajęcia prowadzą: Aleksandra Antonowicz-Cyglicka, Dorota Baumgarten-Szczyrska i Dorota Obalek-Bylak

Zapisy

Dorota Obalek-Bylak
tel. 797 400 438
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń

Pobierz ulotkę

na strone grafika

Projekt jest realizowany przez Fundację Artykuł 25 i Muzeum Narodowe w Szczecinie w ramach 4. edycji projektu „Spotkanie z Innym” promującego szacunek i solidarność względem innych kultur.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP